CHOV SAMOTÁRSKYCH VČIELOK
Chov samotárskych včielok nieje nijak náročný a ani komplikovaný. Ak by sme to mali odľahčiť, tak v podstate chov nepotrebuje žiadnu veľkú starostlivosť a príroda sa postará o všetko sama.
Ak však uvažujeme o istej forme chovu, musíme si nutné položit niekoľko otázok, ktorá nám napovedia, ktorá verzia chovu bude pre nás tou najideálnejšou.
Pozrime sa teda na jednotlivé formy chovu trochu bližšie a povedzme si niečo o ich výhodách a nevýhodách.
Pozorovací chov
Takto by som nazval najjednoduchší chov samotárskych včielok.
Čo potrebujem?
V tomto prípade nič. Stačí si uvedomovať, že samotárske včielky sú okolo nás a naučiť sa niečo o ich životnom cykle a spôsobe života. Stačí ak začneme byť vnímavejší na svoje okolie a naučíme sa identifikovať hniezda, ktoré si včielky samé nájdu.
A v rámci tochto pozorovacieho chovu úplne postačí ak im nebudeme ničiť hniezda a prirodzené prostredie.
Ako viem pomôcť?
Jednoducho. Aj keď sa to ľahšie povie ako spraví, treba si len uvedomiť, že pekná upravená záhrada vytláča včielky a iný hmyz z ich prirodzeného prostredia. A pritom stačí trochu neporiadku na záhrade a tento ekosystém bude do istej miery fungovať.
Verzia KUTIL
Verzia "KUTIL" patrí medzi prvé sofistikovanejšie druhy chovu. Kombinuje totiž isté kutilské zručnosti so základnými informáciami o živote včielok. V tomto prípade sa pri dodržaní istých pravidiel medze nekladú.
Čo budem potrebovať?
Předpokládá sa, že vlastníte aspoň základné hobby náradie a nejaký ten materiál podľa vlastného výberu. Základom domčeka sú navŕtané dierky do dreva. Celková úprava domčeka je už na kreativite.
Základné pravidlá.
Pri výrobe takéhoto špecializovaného domčeka určeného pre samotárske včielky treba pamätať na niektoré základné pravidlá.
1. Priemer dierok :
Osmia cornuta hniezdi v otvoroch o premere 8-10mm. Osmia rufa uprednostňuje dierky o priemere 6-7mm. Toto sú ideálne otvory. Samozrejme včielka si nájde ten, ktorý najviac vyhovuje jej veľkosti.
2. Čistota dierok :
Stáva sa, že takto vyrobený domček je slabo využitý. Aj keď ho včielky objavia, nenasťahujú sa doň. Treba si uvedomiť, že po vyvŕtaní dierok je potrebné ich vyčistiť od zvyšku pilín, prachu a triesok po obvode.
Dierky po obvode obrúste aby bol vstup hladký a včielka sa nemohla poraniť. Vnútro treba vyfúkať od zvyšku pilín alebo opláchnuť vodou a nechťa vyschnúť.
3. Hĺbka dierok :
Ideálna hĺbka je 15cm. Maximálna 20cm. Ak je dobré sezóna, dostatok kvetom, dostatok nektáru a pelu včielka zakladie celú trubičku. Ak je sezóna horšia, stane sa že aj 15cm trubička je zakladená na polovicu alebo obsahuje dokonca len 1 vajíčko. To isté platí, že ak sa počas kladenia dostanú do dierky škodcovia, včielka opustí hniezdo a nájde si nové.
V zásade platí pravidlo, že sama včielka rozhodne o tom ako bude nakladená trubička.
PROFI chov
Profi chov je určený predovšekým nadšenom, ktorý majú chuť ísť do hĺbky a nenechávať veci nielen na prírodu ale aktívnejšie sa starať o včielky v každom cykle ich života.
Tento chov je určený predovšetkým aj záhradkárom do sadov či väčších záhrad kde je opeľovanie na prvom mieste.
Základ chovu
Existujú rôzne modifikácie tohto chovu, ale základom sú rozoberatelné (otváracie) plasty, ktoré je možné kontrolovať. Cieľom je, aby ste v istej fáze cyklu plást otvorili, oddelili zdravé kokóny od napadnutých. Kokóny podobne ako plásty vyčistíte a pripravíte na ďaľšiu sezónu.
Týmto spôsobom máte chov vo svojich rukách.
Čo potrebujem?
Ak sa rozhodnete pre tento chov rozhodne budete potrebovať plásty (drevené alebo plastové) + domček v ktorom budú uložené a chránené + kokóny + liaheň kokónov.
Keďže ošetrené a prezimované kokóny je potrebné v istom okamihu dať von, je potrebnéť ich chrániť pred počasím a škodcami. Ideálna je preto "liaheň" kokónov, odkial včielky vyletia a nasťahujú sa do pripraveného domčeka s trubičkami alebo plástami.
Domček pre hmyz
Hmyzie domečky v posledných rokoch naberajú na svojej popularite.
Výhodou je, že ak sa vám nechce alebo nie ste veľmi zručný, môžete si kúpiť domček rôznych tvarov a veľkostí. Väčšinou sú tieto domčeky pripravené nielen pre samotárske včielky, ale aj iný hmyz.
Ak patríte k domácim kutilom, platí len jedno pravidlo - kreativite sa medze nekladú.
Čo potrebujem?
Jediné čo potrebujete je vybrať si domček, ktorý bude najlepšie vyhovať vašej záhradke, dvoru, či priestoru, ktorý je na to určený.
Netreba zabudnúť, že pravdepodobne väčšina menších domčekov bude treba natrieť nejakým ochranným prostriedkom (EKOfarba, lak) aby sa životnosť predĺžila. Postupne bude treba niektoré komponenty vymeniť (šišky, lístie a pod.). Starostlivosť o takýto domček / hotel pre hmyz je vzhľadom na jeho úžitok minimálna.
Trubičkový chov
Trubičkový chov patrí medzi ideálnu verziu chovu. Má svoje výhody ale aj nevýhody. V porovnaní výhod / nevýhod / starostlivosti patrí medzi ideálne chovy pre väčšinu ľudí.
Základ chovu
Základom chovu sú trubičky. Tie sa dajú kúpiť alebo vyrobiť. Pri výrobe je potrebné pamätať na vhodné rozmery, čistotu a v neposlednom rade aj na použitý materiál. Nie všetky sú vhodné na hniezdenie.
Najčastejšie riešenia
1. Bambusové trubičky - dajú sa zakúpiť ale aj vyrobiť. Treba ale myslieť na vhodné rozmery a čistotu. Aj zakúpené trubičky sú plné prachu.
2. Trstinové trubičky - dajú sa vyrobiť ale aj kúpiť.
3. Papierové trubičky - sú najideálnejšie. Dajú sa zakúpiť a majú presný rozmer. Včielky ich milujú a určite im nepovedia nie.
Čo potrebujem ?
Na tento druh chovu budete potrebovať niektorú z verzií trubičiek a minimálne domček, do ktorého budú trubičky osadené. Trubičky ale môžete vložiť aj do rôznych otvorov.
Podstata domčeku je, aby trubičky boli spolu a vytvárali aké hniezdisko (hotel) kde sa postupne začnú včielky zdržovať ale hlavný význam je, že všetky verzie trubičiek potrebujú byť chránené pred počasím a predátormi.
Základné pravidlá.
Základným pravidlom chovu je, že trubičky musia byť na konci zaslepené. Aj v prípade vŕtaných dierok platí rovnaké pravidlo. Trubička (dierka) musí byť na konci zaslepená. V opačnom prípade sa včielky do nich nenasťahujú.
Výhoda vs. nevýhoda.
Výhodou je, že nakladené trubičky stačí ochrániť pred mrazom a ďaľšia sezona je pripravená. Nemusíte nič robiť.
Nevýhodou je, že parazity robia svoje a nie všetky včielky sa vyliahnu. Niektoré zahynú lebo sa nebudú vedieť dostať z trubičky von. Bunka pred nimi obsahuje mŕtvu včelu alebo parazity.
Výhodou je, že priestor rozšírite dokúpením nových trubičiek čo je cenovo najvýhodnejšie riešenie.
Kombinovaný chov
Samozrejme existuje neskutočné množstvo kombinácií všetkých chovov. Aj keď nechce ísť do PROFI chovu, existujú riešenia typu MINI PROFI. Malé kompaktné riešenie, ktoré je cenovo dostupné zabezpečí, že máte svoj malý chov pod kontrolou.
Čo potrebujem?
Väčšinou ide o modulárne riešenia. Môžete si vyskladať najvhodnejší domček podľa potrieb.
Domček na obrázku obsahuje liaheň + trubičky + prozoberatelné plásty + pozorovací plást + domček.
Na základ požiadaviek od zákazníka vieme pripraviť riešenie na mieru.
Dole zobrazený domček je vhodná alternatíva pre deti. Dá sa aplikovať nielen na dedine ale aj v meste na balónek.
KEDY ZAČÍNA CHOV A SEZÓNA
Podľa toho pre aký chov ste sa rozhodli, bude sa odvíjať aj vaša ďaľšia aktivita. Podrobnejšie si o týchto veciach povieme v sekcii Životný cyklus. Zjednodušene to ale funguje asi takto.
Bez ohľadu na druh chovu je potrebné zabezpečiť aby kokóny boli v správny čas na správnom mieste. To znamená, že musíme nechať prírodu aby spravila svoje. Našou úlohou je vyložiť uskladnené nakladené trubičky / domčeky alebo kokóny von v dostatočnom predstihu. Sézóna na najskôr začína na juhu Slovenska a postupuje na sever s opoznením pár týždňov. Na juhu začínajú včielky lietať približne začiatkom marca až v strede marca. Samozrejme podľa počasia to môže byť trochu skôr alebo neskôr. Našou úlohou je sledovať počasie a keď už nebudú hlásiť mrazy a "bude cítťi prichádzajúcu jar" je potrebné kokóny a príslušenstvo vyložiť von. Keďže počasie bude stále vrtkavé, ideálne je nejaké chránené miesto (pod prístrešok, šopu a pod.). Dôležité je, aby kokóny začali reagovať na vonkajšiu klímu a príroda ich sama vo vhodný čas zobudí. Ideálne je vyložiť chránené kokóny (v liahni) po mrazoch. Ak ich vyložíte neskôr (že vo vzduchu je už jar), môže sa stať, že nebudú reagovať správne, alebo sa vyliahne menej jedincov a celý chov budete mať časovo posunutý - čo nieje úplne v poriadku. Samozrejme toto platí pre juh SR. Počasie napovie kedy vyložiť kokóny v iných regiónoch SR smerom na sever krajiny.
Keď nastane správny čas a príroda začne včielky zobúdzať,a ako prvý sa prehryzú z kokónov samčekovia. Po nejakom čase (7-10dní) sa začnú liahnuť samičky. Samčekovia na ne netrpezlivo čakajú v pripravených trubičkách či plástoch.
Takto v krátkosti začíná chov v novej sezóne. Vašou úlohou je tak mať najneskôr v januári / začiatkom februára pripravené všetko na chov. Treba si uvedomiť, že zasielanie kokónov v mesiaci február môže byť komplikovanejšie, nakoľko sa môže stať, že obdržíte zásielku s kokónmi a keď ju otvoríte, časť včielok bude vyliahnutá.
DÔLEŽITÉ PRAVIDLÁ
Pri chove by sme mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
1. Ochrana chovu
Výhodou chovu samotárksych včielok je, že začínaju pracovať skoro na jar, keď bežné včely a väčšina hmyzu ešte zimuje. Počasie je tak ešte vrtkavé a s týmto faktorom musíme počítať. Základným pravidlom je teda ochrana chovu. Bez ohľadu na typ domčeka, trubičky, plásty, liahneď a samotné kokokony, mali by sme zabezpečiť aby boli chránené nielen proti náhlej zmene počasia ale aj proti škodcov.
2. Výška umiestnenia
Veľmi dôležitým faktorom je aj výška v akej je umiestnený domček. Rozhodne by nemal byť uložený na zemi či pod stromami. Domček musí byť umiestnený v min. výške 1m od zeme. Ideálne je jeho umiestnenie vo výške medzi 1 -1,7m. Takto pomôžete včeličkám a zároveň sebe k lepšiemu pozorovaniu. Taktiež by mal byť domček umiestnený pevne. Zavesený na nejakom konári rozhodne nieje šťastné riešenie. Treba brať do úvahy, že ak sa v jednom čase stretne pred domčekom niekoľko samičiek, každá hľadá svoju bunku. Predstavte si, že domček sa im točí alebo hýbe. Šanca nájsť tú svoju by bola asi minimálna.