top of page
IMG_2423.jpeg

NAJZNÁMEJŠIE DRUHY VČIELOK

Na území Slovenska bolo identifikovaných viac ako 600 druhov samotárskych včiel, avšak pre naše "chovné účely" sú najideálnejšie práve dva druhy. Osmia Cornuta a Osmia Rufa. Medzi tie významnejšie, o ktorých by sa sa mohli zmieniť patrí určite aj Osmia bicolor, Osmia Leucomelana či Osmia Caerulescens. 

Za zmienku stojí rozhodne aj naša najväčšia včela známa ako Drévár fialový.

V tejto kapitole si postupne bližšie popíšeme jednotlivé druhy, ktoré pre chov v našich podmienkach majú najväčší význam.

Osmia Cornuta

Tento druh patrí pravdepodobne medzi najviac cenené samotárky medzi ovocinármi. Osmia Cornuta patrí medzi jarných otužilcov a na prvých kvetoch ju môžeme stretnúť už začiatkom marca. V tom čase medonosné včely začínajú robiť prvé prelety.

Vzhľad : Samička má čiernu hlavičku a oranžový hrudník a brucho. Samček má bielu hlavičku a hruď a oranžové / žlté brucho. Včielka je trošku väčšia a pripomína skôr malého čmeliaka. 

Veľkosť : samička 12 - 15mm, samček 11 - 13mm

Výskyt : od južnej a strednej Európy až po strednú Áziu v nadmorskej výške do 1000m. Najčastejšie sa vyskytuje v obytných zónach, kde využíva aj mikroklímu stavieb.

Hniezdnie : v dutinách zo všetkých druhov materiálov s priemerom 8-9mm.

Rastliny : nieje vyberavá a opeľuje všetky druhy kvetov. Vzhľadom k tomu kedy sa prebúdza a začína opelovať je vhodná na opeľovanie kôstkovín a sadov. 

Výskytod začiatku marca do konca mája (samce) až do polovice júna (samice). Samčekovia sa rodia skôr, aby sa dostali do kondície a potom s odstupom pár dní sa začínajú liahnuť samice.

 

Kokóny : sú väčšie, drsnejšie a matné. Majú taký pokrčený vzhľad.

IMG_2535.jpeg

Osmia Bicolor

Osmia Bicolor bola voľakedy bežnou súčasťou záhrad, ale posledné roky žiaľ ustupuje. Dôvodom je, že najradšej hniezdi v prázdnych slimačích ulitách. Upravené záhrady premenená na trávnikové plochy ju preto vytláčajú zo svojho prostredia. 

Vzhľad : samice majú čiernu hlavu a hrudník. Bruško je červené a obsahuje brušnú kefku. Samice sú väčšie od samčekov a sú dosť podobné Osmia Cornuta. Samce sa zase podobajú na Osmia rufa. 

Veľkosť : 10 - 11mm 

Hniezdenie : ideálne v opustených slimačých ulitách, ktoré obsahujú len 1 plod, ktorý zimuje vo forme imága. Zamurovanú ulitu sková ešte pod vetvičky a ihličie. Preto je dôležité nechať na záhradke aj trochu neporiadok aj s prázdnymi ulitami. 

Osmia-bicolor.png

Osmia Caerulescens

Osmia Caerulanses známa aj ako "modrá včelárska včielka". ŽIaľ pre ľudľské oko nepatrí medzi veľmi príťažlivý hmyz. 

Vzhľad : Samička je modrastá a samček je červenohnedý. Je to zapríčinené pohlavným dimorfizmom. Preto si väčšina laikov myslí, že ide o dva rozdielne druhy. 

Veľkosť : 8 - 10mm

Výskyt : vyskytuje v dvoch generáciách. Prvá je na prelomá máj/jún a druhá august/september.

Hniezdnie : vyrába si vlastné hniezda z rastlinnej malty a okvetných lístkov maku.

Rastliny : nieje vyberavá a opeľuje všetky druhy kvetov. Vzhľadom k tomu kedy sa prebúdza a začína opelovať je vhodná na opeľovanie kôstkovín a sadov. 

Osmia-caerulescens.png

Osmia Rufa

Osmia Rufa je známa aj ako Osmia Bicornis.

Vzhľad : Samička má  trblietavú modro metalízovú hlavu. Brucho je bronzovo trblietavé. 2/3 brucha obsahujú prúžky gaštanovej farby. Zadoček je čierny chplatý, zospodu je bruško pokryté chĺpkami, ktoré tvoria akúsi kefku. Samci sú stíhlejší a sfarbený do trblietavo modro-zelenej. Hlavným znakom sú belavé "fúzy".

Veľkosť : samička 10 - 12mm, samček je trochu štíhlejší 8 - 10mm.

Výskyt : od južnej a strednej Európy až po strednú Áziu v nadmorskej výške do 1000m. Najčastejšie sa vyskytuje v ovocných sadoch, živých plotoch, parkoch, záhradách ale i na lesných lúkach.

Hniezdnie : v dutinách rúrkového tvaru o priemere 6-7mm, ale bezproblémov aj väčšie do 9mm.

Rastliny : peľ zbiera z viac ako 18 druhov rôznych rastlinných rodín, kríkov či stromov.

Výskytod konca marca až začiatku apríla do polovice júna (samce),  samice až do konca júna až začiatku júla. Samčekovia sa rodia skôr, aby sa dostali do kondície a potom s odstupom pár dní sa začínajú liahnuť samice.

 

Kokóny : sú menšie, štíhlejšie a lesklejšie.

Osmia-rufa2.png

Osmia Leucomelana

Malá nenápadná murárka, ktorá je celá čierna. Pri lepšom pohľade vidno malé bledé pásiky na zadočku. Zo spodu bruška má kefku, ktorá slúži na zber pelu. Kefka je svetlej až bielej farby.

 

Veľkosť  : 6 - 8mm.

Hniezdenie : štíhle telo jej umožňuje obývať aj najmenšie otvory (ideálne sú trubičky z nepravého zlatého dažďa). Obýva tiež aj steblá bylín.

Rastliny : podiela sa na opeľovaní okrasnej časti záhrad a neohrdne ani neskorými odrodami jablk či hrušiek. Lieta v čase keď už väčšina stromov má malé plody.

Osmia-leucomelana.png

Drevár fialový

Xylocopa Violacea alebo Drevár fialový je najväčšia európska včela. Donedávna vzácny ale dnes už bežnejší na výskyt.

Charakteristický je svojim letom, ktorý sa podobá na vážku. Je mierumilovný a neskutočne zvedavý. Dokáže okolo vás lietať dlhší čas a pozorovať vás. 

Vzhľad : veľkosťou je podobný skôr čmeliaku. Na prvý pohľad ide o čiernu včelu, ktorá oku nelahodí. Na slnku má však odlesk fialovej až trblietavo modrej farby s kokovým vzhľadom. Farba krídel mení svoj odtien do modra. 

Žije samotársky so svojim partnerom, s ktorým vychovávajú potomstvo. Vidieť ho hlavne v máji kedy začína hladať partnera. Na jeseň po odchovaní potomstva si každý začína hladať úkryt na prezimovanie. Obýva drevo, v ktorom si buduje dlhé chodbičky. Vzhľadom na veľkosť tela je teda zrejmé o aké veľké chodbičky sa jedná. Nevyhladáva nové a ošetrené drevo ale skôr staré práchnivé a nakazené drevo (nie rozpadajúce sa) - ktorého je však čoraz nemej.

Drevárovi sa budeme venovať samostatne podrobnejšie. 

 

Drevar-fialovy.png
bottom of page