top of page
Dajte nám vedieť aké včielky vám zašleme v rámci projektu.
K dispozícii máme dva druhy samotárskych včielok. 

Osmia Cornuta je vzrastom ako malý čmeliak. Ide o otužilé včielky, ktoré sa podľa príchodu jari začínajú liahnuť od polovice marca - koniec marca. Zvyčajne je to ale koniec marc
a.  O. Cornuta je ideálna skôr pre južné a západné časti Slovenska kde jar prichádza ako prvá. 

Osmia Rufa je stavbou drobnejšia včielka. Liahnutie je posunuté o mesiac neskôr a teda na polovicu apríla - koniec apríla. Je ideálna do severnejších a východných častí Slovenska kde jar prichádza neskôr.

Prečo je výber včielok dôležitý?
V čase keď sa začnú liahnuť  najmä O. Cornuta, potrebujú aby boli v okolí rozkvitnuté nejaké kvetinky. Netreba sa ale báť toho, že jar príde neskôr a včielky nebudú mať čo "jesť". Príroda to sama vyriešila a otestovala. Aj keď sa nám zdá, že v okolí nič nie je, včielky si vždy našli niečo pod zub.  Ak by náhodou prišlo mrazivejšie počasie ako minulý rok, vieme liahnutie oddialiť o 2 týždne tým, že včielky necháte v chladničke. Nie je preto správne zvoliť na juhu a západe Slovenska O.Rufa ako istotu. Osmia Cornuta je zvyknutá na toto podnebie a rozhodne patrí do týchto častí Slovenska. Samozrejme výber je na vás.
  V prípade, že vám včielky O. Cornuta zamrznú, vieme vám dodať Osmia Rufa. Takže netreba s báť "zlej" voľby.

Voľba včielok je dôležitá aj pre správny hniezdiaci materiál. Osmia Cornuta potrebuje trubičky a plasty s väčším priemerom ako Osmia Rufa. Takže potrebujeme váš domček naplniť správnym priemerom.


 
Vyberte si porísm včielky*

Ďakujeme za špecifikáciu.

bottom of page