top of page
Background-b.png

Přišiel nám OSMIA BOX

​Ďakujeme, že ste si pronajali OSMIA BOX. V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o tom, čo, kde ako, prečo, načo a hlavne ako. 

Ak nemáte so samotárskymi včielkami žiadne skúsenosti, veríme, že vám tieto riadky pomôžu zorientovať sa pri prvom kontakte. 

Prišiel deň D a obdržali ste zásielku. Čo s tým?

Deň D. Prišla zásielka

Po obdržaní zásielky je logické, že ju odbalíte a pozriete sa, čo v nej vlastne je.  V zásielke nájdete samotný domček, ktorý je vyplnený liahňou a trubičkami.  Odporúčame si odložiť krabicu na spätné odoslanie domčeka po sezóne. Vyhnete sa tak hľadaniu vhodnej krabice. 

 

Trubičky

Podľa objednávky môžete mať trubičky OTVORENÉ alebo ZATVORENÉ. So zatvorenými trubičkami nemusíte robiť nič. Sú pripravené na použitie. 

  Otvorené trubičky sú v podstate slamky na pitie. Pred vyložením domčeka a otvorení liahne je potrebné ich uzatvoriť na jednej strane blatom. Hovoríme tomu zaslepenie trubičky. Kreativite sa medze nekladú, ale ide návod je nasledovný. Urobte si blato o konzistencii plastelíny. Vyplňte ním napr. vrchnák od zaváraniny. Výsledkom bude rovnaká vrstva blata hrubá približne cca 1cm.. Postupne jeden koniec trubičky otlačte do blata a vytiahnite. Takto zablatovanú trubičku vložte do liahne. Zablatovaná časť trubičky sa dotýka konca domčeka. Spredu budú všetky trubičky otvorené. Pozor aby ste to neurobili naopak a blatové konce nedali smerom von :D Potom by sa včielky asi do trubičiek už nedostali. 

 

Liaheň

V liahni máte kokóny včielok O. Cornuta alebo O. Rufa, prípade oba druhy. Predná časť je zalepená páskou s upozornením, že pásku je potrebné dať dolu. Ak teda domček vyložíte už na trvalé stanovisko, pásku odlepte. Za páskou sú dva kruhové otvory, cez ktoré budú včielky vylietať. 

 

Rodenie včielok

Najskôr sa liahnu O. Cornuta a s oneskorením cca 3 týždne sa začnú liahnuť O. Rufa. Ak máte O. Cornuta už je čas ich dať von (cca 20-30. marec). O Rufa dávame von cca 15 apríl. Ak máte mix včielok, ostávajú v 1 liahni tak ako ste ich dostali. Nič nerobte. Prvý sa začnú vždy liahnuť samci a o  8-10 dní samičky.

 

Umiestnenie domčeka

Najideálnejšie miesto pre domček je niekde v šope, altánku či poblíž domu. Napr. niektorí ich majú aj na parapete. Mali by ste dodržať kombináciu týchto rád:

1/ domček umiestniť aspoň 1m nad zemou z dôvodu prízemných mrazov, domácich zvierat, letovej dráhy včielok vs. prekážky, deti a pod. 

2/ domček musí byť pevne položený na podklade. To znamená, nemôže byť zavesený a hýbať sa. Včielky nebudú vedieť „parkovať“ a budú lietať pred domčekom a krútiť hlavou ako sa tam majú dostať :D   

3/ Domček nemusíte umiestniť rovno do záhrady / na strom nakoľko vplyv počasia môže komplikovať včielkam život. Uprednostňujú skôr mikroklímu pri domoch / šopách / altánkoch. Ak nemáte túto možnosť, môžete spraviť mini prístrešok, aby bol domček mimo priamy dosah dažďa / vetru, ktorý by ho zhodil alebo poškodil. 

4/ umiestnenie na svetovú stranu. Je to jedno. Samozrejme ak je možnosť otočiť domček na východ alebo juhovýchod tak lepšie – včielky začnú skoršie cez deň lietať, 

5/ dolet včielok je cez 200m od domčeka, takže nie je naozaj nutné ho dávať „čo najbližšie“ k stromom. Tie odkvitnú za pár dní, narastú listy a skomplikuje sa včielkam hľadanie a vchod do domčeka. 

6/ Veľmi dôležité pravidlo. Ak už domček umiestnite na stanovisko a začnú sa včielky liahnuť – domček už nepremiestňujte. Ak domček premiestnite, včielky ho nebudú hľadať a odletia.  

Dilema. V noci je mráz.

Táto téma trápi všetkých. Ale. Včielky hibernujú pri 4-5 stupňoch. Je to pre nich v poriadku. Ak už sú priemerné nočné teploty okolo 4-5 stupňov, tak nie je dôvod ich mať v chladničke. To už môžu byť vonku. Ak na pár dní klesne teplota k nule, nič sa nedeje. Kokóny v liahni, liahneň v domčeku a domček pod prístreškom  zaručí, že kokóny určite nie sú vystavené teplote, ktorá je vonku. Kokónu sú takto chránené. Pokiaľ príde krátke obdobie väčších mrazov, tak môžete liaheň skovať do vnútra na 1-2 noci a cez deň ju dať na miesto. Pokiaľ príde chladné mrazivé počasie na cca 1 týždeň, dajte celú liaheň do chladničky. 

  Včielky, ktoré sa vyliahnu prečkajú malé prízemné mrazy v trubičkách. Postarajú sa o seba. 

bottom of page