top of page
Background-a2

Opelovače do každej rodiny

Prineste aj vy do svojej záhrady či sadu samotárske včielky ako účinné opeľovače a netrápte sa tým, kto vám opelí ovocné stromčeky či záhradu.

Background-b.png

už viac ako 370 úlov v prenájme

Header

  Majitelia sadov po celom svete už dávno vedia, že opeľovanie nemôžu podceniť. Opeliť stromy a rastliny treba vtedy keď kvitnú. A to sa dá len pomocou prenajatých opeľovačov. 

   

  V posledných rokoch stúpa potreba zabezpečiť opeľovačov nielen do sadov ale už aj do záhrad a domácich sadov. To čo v mnohých častiach sveta vedia už dávno, u nás na Slovensku len začníname vnímať ako problém. 

Aby sme tento probllém zvládli,  je potrebné si uvedomiť, že nie každý môže byť včelárom a hmyzu ubúda Našťastie sú aj iné možnosti, ktoré ale musia fungovať na princípe koordinácie.

A základom tejto myšlienky je nie VLASTNIŤ ale PRENAJÁŤ.

O čom je projekt

Opelovače do každej rodiny

   Či už bývate na dedine a máte menšiu/väčšiu záhradu, alebo bývate v meste a na balkóne pestujete drobnú zeleninu, musíte sa zamyslieť nad tým, že bez opelovačov nebude žiadna úroda. A tých z roka na rok ubúda.

    Až doteraz sme si tento prirodzený kolobeh prírody veľmi neuvedomovali, ale v posledných rokoch už začíname pociťovať, že ak v okolí nieje nejaký včelár, ktorého včely by opelili aj našu záhradu, úrody je pomenej. Hmyzu je čoraz menej a medonesné včely majú tiež svoje limity. Jedným z nich je vrtkavé jarné počasie. A možno aj práve preto je potrebné zabezpečiť opelovačov, ktorí sa postarajú o to, aby boli naše záhrady opelené.  

   

O aké opeľovače ide?

Samotárske včielky Osmia

Samotárske včielky z rodu Osmia (Cornuta alebo Rufa) sú známe aj ako včielky murárky a určite ste ich minimálne raz  v živote videli.

 

   Ich hlavnou výhodou oproti medonosným včelám je, že aj keď majú žihadlo, ale nezbierajú med (lebo len opeľujú) nepotrebujú ho používať tak ako včely medonosné. Nestane sa tak, že by vás tieto včiely poštípali. Sú preto vhodné do každého domu aj kde sú malé deti či zvieratá. Spolužitie vás určite príjemne prekvapí. 

 

  Veríme, že si tieto včielky obľúbite ako domácich maznáčikov.

Picture1

   Včely samotárky sú jedným z najlepších opeľovačov prírody. Denne navštívia viac ako 2 000 kvetov a sú známe tým, že „pristávajú na kvetoch na bruchu". Svojim pohybom po kvete spôsobujú, že sa im zhromažďuje peľ po celom tele, čo im umožňuje opeliť 95 % kvetov, na ktorých pristanú. Samotárky sa zdržujú v okruhu do 200m od svojho hniezdiska, takže neodídu do vzdialenosti 5km napr. za repkou ako medonosné včely. 

   A práce táto vlastnosť zabezpečí, že vám neodletia, ale budú opelovať u vás a vašich susedov.  

Časový rámec projektu

Registrácia na sezónu 2024 :

November 2023 - Február 2024

 

Doručenie Osmia Boxov :

Marec - Apríl 2024

 

Hlavná sezóna lietania včielok :

Marec - Jún 2024

Fáza pokoja :

Jún 2024 - Október 2024

Vrátenie Osmia Boxov :

September - November 2024

Ako to celé funguje?

Prenájom je cesta

Samotárske včielky sa dožívajú približne 2 mesiace na jar. Za tento čas stihnú spraviť svoju nenahraditeľnú úlohu a po sebe zanechajú okrem opelených stromov a rastlín aj potomstvo. S tohto pohľadu ide o krátku dobu, kedy sa so včielkami budete stretávať. Starostlivosť je však celoročná. A práve preto aby sme vás nezaťažovali celoročnou starostlivosťou, je prenájom vhodnejší ako vlastnenie. 

Funguje to tak, že vyplníte registračný formulár, my vám zarezervujeme včelky a na jar dostanete v pravý čas včelky aj s domčekom( s inštrukciami). Domček osadíte podľa pokynov a necháte prírodu a včielky pracovať. Po sezóne nám celý domček pošlete naspäť. Nemáte žiadne extra starosti. Užívate si len včielky a tešíte sa z ich činnosti. všetko ostatné urobíme za vás.

А čo vlastne dostanem?

Osmia BOX

Osmia Box je názov produktu, ktorý obsahuje všetko čo potrebujete pre opelenie  vašej záhradky či sada. Osmia BOX je k dispozícii vo viacerých veľkostiach podľa toho, aby sa dokonale prispôsobil veľkosti vašej záhrady či sadu a počtu stromov / rastlín na opelenie.

 

Každý Osmia BOX obsahuje:

Set
Osmia Box

Osmia BOX S

Rozmer : 120 x 120 x 175mm

Počet trubičiek : cca 100

Počet včiel : cca 60

Táto najmenšia zostava je určená naozaj do každej rodiny. Ideálna ak máte menšiu záhradku alebo zopár ovocných stromčekov. Je vhodná aj do mestkých častí.

Ak neviete odhadnúť veľkosť záhrady vs. správnu veľkosť domčeka, v prvom roku je táto verzia ideálna práve pre vás. 

OsmiaBOX-S-klasik.png

39,90€

Osmia BOX M

Rozmer : 195 x 195 x 175mm

Počet trubičiek : cca 300

Počet včiel : cca 150

Ak máte pocit, že vaša záhrada a ovocný sad  na dedine či v záhradkárkej oblasti je dostatočne veľký, doprajte včielkam dostatok priestoru. 

  Táto verzia je určená pre väčšie záhrady s väčším počtom starších ovocných stromov. 

OsmiaBOX-M-klasik.png

64,90€

Osmia BOX L

Rozmer : 290 x 290 x 175mm

Počet trubičiek : cca 500

Počet včiel : cca 200

Táto zostava je určená pre sady.  Pokiaľ však vlastníte veľkú záhradu s dostatočným počtom starých stromov, môžete uvažovať aj v tejto verzii.

OsmiaBOX-L-klasik.png

99,90€

bottom of page